Ubezpieczenia podróżne i turystyczne

Bez niego trudno o spokojne, pełne relaksu i wypoczynku wakacje za granicą. Choć wolimy nie myśleć o tym, że mogą nam się przydarzyć jakieś kłopoty zdrowotne czy wypadek, to jednak warto poświęcić nieco czasu na to, by wyszukać odpowiednie dla siebie ubezpieczenie turystyczne. Z taką polisą można bez obaw ruszać w świat i oddawać się rozkoszom wakacji. Gdzie najlepiej się ubezpieczyć? Jakie mamy opcje ubezpieczenia na wyjazd? Na jakie usługi możemy liczyć, wykupując polisę ubezpieczeniową na wakacje?

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Co obejmuje standardowe ubezpieczenie turystyczne?

W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym można wykupić przede wszystkim standardową polisę turystyczną. Powinna ona obejmować koszty leczenia za granicą takie jak leczenie ambulatoryjne, leki, transport sanitarny, hospitalizacja, czy powrót do kraju.

Ubezpieczenie podróżne
Ubezpieczenie podróżne / Jakie wybrać? Gdzie kupić najlepsze? Ranking, cena i opinie

Jaką sumę obejmuje standardowe ubezpieczenie podróżne?

Na terenie Europy suma gwarantowana nie powinna być mniejsza niż 20 000 euro. Na innych kontynentach lepiej zadbać o to, by wynosiła ona co najmniej 40 000 euro. Ponadto, standardowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą obejmuje również NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wypłacane jest ono wtedy, gdy ubezpieczony dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, a jego wysokość mieści się w granicach od 10 000 złotych do 100 000 złotych.

Rozszerzenie ubezpieczenia podróżnego

Ubezpieczenie w podróży zagranicznej może jednak obejmować znacznie więcej sytuacji, a należą do nich między innymi:

  • Ubezpieczenie OC (w życiu prywatnym i sportowe), które zapewnia wypłatę odszkodowania dla osób trzecich w przypadku nieumyślnego uszkodzenia osoby lub mienia,
  • Auto Assistance – ubezpieczenie turystyczne samochodu, które w razie potrzeby zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu, a także pomoc w przypadku awarii samochodu, kolizji, czy braku paliwa,
  • Ubezpieczenie bagażu,
  • Ubezpieczenie w przypadku uprawianiu sportów ekstremalnych (na przykład ubezpieczenie narciarskie),
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Zobacz też jak wybrać najlepsze biuro podróży?

Od jakich czynników zależy wysokość polisy turystycznej?

Wysokość ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim: konkretna oferta Towarzystwa Ubezpieczeniowego, rodzaj wybranego pakietu, miejsce wyjazdu, długość trwania podróży, czy rodzaj wybranych dodatków.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej kolejnym składowym ubezpieczenia.

Składowe polisy turystycznej

Bez względu na to, czy wybierzemy swoje ubezpieczenie turystyczne w PZU, Allianz, Generali, Aviva, mBanku, czy w jeszcze innej instytucji, zawierać będzie ona podobne składowe.

A oto one.

  1. KL – koszty leczenia – to ogół wydatków poniesionych na pokrycie świadczeń medycznych, których pokrycie gwarantuje ubezpieczyciel. Mogą to być badania medyczne, wizyty lekarskie, hospitalizacja, operacje, ratownictwo, czy zakup leków.
  2. OC – odpowiedzialność cywilna, przydatna zwłaszcza podczas podróży z dziećmi.
  3. NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wypłacana kwota to zwykle procent od sumy NNW przedstawionej w polisie.
  4. Ubezpieczenie bagażu – tu możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy nasz bagaż zaginie lub jego dostarczenie zostanie opóźnione.
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne / Jakie wybrać? Gdzie kupić najlepsze? Ranking, opinie i cena

Zakup ubezpieczenia w podróży – polisa na ostatnią chwilę

Choć zwykle dokonujemy wyboru odpowiedniego ubezpieczenia z dużym wyprzedzeniem, to przecież nie zawsze mamy taką możliwość. Na szczęście ubezpieczyć można się nawet… już będąc w podróży. Jednak, jak łatwo przewidzieć, spotkają nas tu pewne utrudnienia. Po pierwsze, okres ubezpieczenia zacznie się najprędzej następnego dnia od dokonania zakupu polisy. Po drugie, ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo karencji, która najczęściej trwa od 2 do 7 dni.

Co to oznacza?

Jeśli wykupimy polisę 8 sierpnia na okres od 9 do 15 sierpnia, a okres karencji trwa 2 dni, to ochrona ubezpieczeniowa będzie działać dopiero od 11 sierpnia.

Co ma na celu karencja?

W ten sposób Towarzystwa Ubezpieczeniowe chcą uniknąć sytuacji, w których dana osoba wykupuje polisę już po wypadku.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Ubezpieczenie zagraniczne jest ważne na terytorium państwa, które wskażemy w ofercie. Jeśli natomiast wybieramy się w podróż do (lub przez) kilka państw, trzeba wskazać je wszystkie. Cena ubezpieczenia w poszczególnych krajach może się różnić, a wynika to z różnych kosztów obsługi medycznej w każdym kraju.

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Warto wiedzieć, że choć zakup polisy turystycznej najlepiej ochroni nas przed skutkami ewentualnych kosztów związanych z wypadkiem, to możemy również korzystać z innych form ubezpieczenia:

  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) chroni nas – w pewnym, dość ograniczonym jednak stopniu – w krajach obejmujących Unię Europejską oraz EFTA (Lichtenstein, Islandia, Norwegia, Szwajcaria),
  • Ubezpieczenie dołączane do posiadanych kart kredytowych lub abonamentów medycznych. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, że… już jesteśmy ubezpieczeni.

Na koniec dodajmy, że jeśli chcemy się ubezpieczyć na wyjazd za granicę, nie musimy udawać się do żadnego punktu. Bardzo wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest obecnie korzystanie z ubezpieczeń podróżnych online, które pozwalają na szybkie załatwienie formalności, bez wychodzenia z domu.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *