8 najlepszych porad podróżniczych dla wszystkich

Nie będzie to kolejna lista mądrości wprost z przewodnika małego turysty, których odniesienie do rzeczywistości jest bardzo małe. Dziś chcemy tu podzielić się naszymi, sprawdzonymi poradami, które rzeczywiście mogą ułatwić, a przynajmniej umilić podróżowanie. Taki zbiór najlepszych trików, dzięki którym każdy wypoczynek będzie lepszy.

Nic tak nie denerwuje w podróży, jak jakieś nieprzewidziane problemy i turbulencje. Oczywiście nie wszystkich da się uniknąć. Jednak do części idzie się przegotować lub zawczasu im zapobiec. Wakacje to czas wypoczynku i to właśnie na nim powinniśmy się skupić. Tylko to pomoże nam się w pełni zrelaksować i wrócić do domu z naładowanymi bateriami. Kilka z naszych tipów, będzie przydatnych do jakichkolwiek podróży, czy to zawodowych, czy nawet krótkich wypadów do rodziny.

Garść porad podróżniczych dla wszystkich
Garść porad podróżniczych dla wszystkich

Sprawdzone triki i lifehacki podróżnicze

1. Pierwsza porada musi dotyczyć pakowania. Na prawdę nie warto pakować połowy mieszkania do walizki. Wiem, że w tym przypadku raczej tyczy to się kobiet, niż mężczyzn. Jednak obie płcie mają czasem tendencje do przesady. Jeśli nie wyjeżdżasz na koniec świata, to w razie czego zawsze na miejscu są sklepy w których można wszystko kupić. Tak nawet w Birmie, na Tuvalu czy innej Wyspie Wielkanocnej jest już zaopatrzenie w różnego rodzaju towary. Co innego z lekami, kiedy zażywasz jakieś specjalistyczne leki, to zawsze warto zabrać ze sobą ich zapas. Po pierwsze może być kłopot z receptami i ich realizacją za granicą, po drugie w krajach mniej rozwiniętych w ogóle dostęp do farmacji będzie bardziej ograniczony.

2. Po drugie jeśli chcesz lub musisz spakować się do mniejszej walizki, to wystarczy wykonać prosty zabieg, który polega na rolowaniu wszystkich ubrań i ręczników. Małe zwinięte roleczki zajmują o wiele mniej miejsca. Jeśli tego wypróbujecie, już nigdy inaczej nie będziecie się pakować. Co ciekawe ciuchy potem wcale nie są o wiele bardziej pogniecione. Warto też zabrać uniwersalne buty, które będą pasować do większości ubrań. Nikomu naprawdę pięć par szpilek na wakacjach nigdy się nie przydało. No chyba, że jedziecie na rewię mody.

3. Do samolotu warto zabrać jakiś cieplejszy ciuch, czy to bluzę cz sweterek. Klimatyzacja tam na tyle dobre działa, że po kilkunastu minutach lotu, może się człowiekowi zrobić po prostu zimno. Wówczas takim cieplejszym ubraniem można się okryć, kiedy chcemy się przespać, czy nawet zwinięte użyć jako poduszki pod głowę. Dobrym pomysłem jest też spakowanie dużego szala lub pareo. Nie dość, że można się nimi okryć lub nawet przykryć, to jeszcze mogą dalej posłużyć jako kreacja plażowa, ubranie przy wejściu do świątyń, czy nawet koc do siedzenia.

4. Wyjeżdżając do obcego państwa, zawsze warto poznać kilka podstawowych słów w miejscowym języku. Nic tak nie rozbraja lokalsów jak nieporadna próba mówienie w ich języku. Przydadzą się takie zwroty jak: dzień dobry, do widzenia, cześć, ile to kosztuje, gdzie jest, proszę i przepraszam. Jednak najważniejszym słówkiem jest dziękuje. To słowo załatwia dużo spraw i pozwala wyrazić wdzięczność. I urobić sobie panów policjantów, w razie czego.

5. Aby uniknąć jet-lagu, warto od razu po wejściu na pokład przestawić sobie zegarek na miejscowy czas. I jeśli w danym miejscu jest noc to można położyć się spać. Warto zapakować do bagażu podręcznego zatyczki do uszu lub dobre słuchawki oraz opaskę do spania. To pomoże nam wyciszyć się i odciąć od reszty pasażerów.

6. W niektórych krajach warto korzystać tylko z butelkowanej wody. Nie chodzi tylko o samo jej picie, ale także o wodę którą myjemy zęby i twarz. Warto uważać na owoce i warzywa, myte miejscową wodą oraz kostki lodu. Natomiast pod prysznicem dobrze jest zamykać usta, by przypadkowo się jej nie napić. Oprócz tego warto mieć przy sobie żel antybakteryjny oraz mokre chusteczki. Dzięki nim zawsze będziemy w stanie umyć ręce i się odświeżyć.

7. Zawsze warto wykupić ubezpieczenie podróżne. Zapewni ono nam bezpieczeństwo w razie jakiś nieprzewidzianych sytuacji zdrowotnych. Z tego też powodu warto wziąć dość wysokie zabezpieczenie w rubryce pomoc medyczna oraz transport medyczny do kraju. To dwa ważne punkty w umowie ubezpieczeniowej. Natomiast nie polecamy brać wysokiej kwoty za bagaż, chyba że przewozicie w nich klejnoty. I tak podstawowe ubezpieczenie z biura podróży zazwyczaj wystarcza, by pokryć ewentualne zniszczenie i zgubienie walizek.

8. Warto podróżować bez większych planów, na luzie i bez pośpiechu. Tak się zwiedza i poznaje okolicę najlepiej. Zawsze miejscowi chętnie pomogą i doradzą, co warto tak naprawdę zobaczyć. Trzeba tylko nieco zboczyć z drogi i omijać szerokim łukiem turystyczne miejscówki. Wtedy nie tylko zazwyczaj dobrze wypoczniemy, ale i zapamiętamy na długo taki wypad.

A co można jeść w podróży?

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *