Jak wybrać najlepsze biuro podróży?

Najprostszym wykładnikiem najlepszego biura podróży jest wysoki poziom naszego zadowolenia z jego usług. To również kwestia zaufania i wiary w to, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji ono nas nie zawiedzie i zawsze pomoże rozwiązać napotkane problemy. Ważna jest też renoma i stopień bezpieczeństwa wybranego biura podróży oraz fakt wywiązywania się z warunków zawartych w podpisanej umowie.

Tylko wtedy będziemy w zupełności zadowoleni z naszego wakacyjnego wypoczynku.

W kwestii wyboru najlepszego biura podróży, zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i trzeźwą oceną sytuacji. Dobry organizator wypoczynku musi budzić nasze zaufanie, nie tylko pod względem odpowiednio wysokiego zaplecza finansowego i gwarancji wypłacalności, ale także gotowości do pomocy, w różnych czasem mało przyjemnych przypadkach.

Obecnie na rynku jest mnóstwo biur podróży, więc wybranie odpowiedniego może przysporzyć nieco kłopotu. Dobrze jest trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym wybierzemy nie tylko ofertę skrojoną pod nasze potrzeby, ale i biuro, które będzie budzić zaufanie oraz spełniać wizję beztroskiego wypoczynku na urlopie.

Zatem, jak to zrobić?

Sprawdźmy jak wybrać najlepsze biuro podróży?

Jak wybrać biuro podróży
Jak wybrać biuro podróży

Rzetelna i możliwie rzeczywista oferta wyjazdów wakacyjnych

Najlepsze biuro podróży wyróżnia się szeroką ofertą wakacyjnych wyjazdów. Przez co jest w stanie zadowolić rozmaitych klientów oraz ich różne oczekiwania. Do tego zapewni zgodność oferty przedstawionej czy to w katalogu, czy na stronie internetowej, ze stanem rzeczywistym.

Niestety lwia część biur podróży żeruje na podrasowanych zdjęciach i marketingowym opisie, w stylu – cicha spokojna okolica, która w rzeczywistości jest miejscem na końcu świata, gdzie nie ma niczego.

Wiadomo, że do katalogu wchodzą fotki najlepszych pokoi z danego ośrodka, nikt przecież nie będzie się chwalił małą klitką z widokiem na śmietnik. Jednak granice przyzwoitości w tym zakrzywianiu obrazu, powinny być zachowane. A pilnować tego powinno właśnie samo biuro podróży, by potem konfrontacja z rzeczywistością, nie okazałą się zbyt boleśnie odległa.

Owszem, podmioty te często są nazywane sprzedawcami marzeń, ale koniec końców tylko zadowolony klient wróci ponownie po kolejną wycieczkę.

Opinie i oceny danego biura podróży

Z tego też powodu przy wyborze najlepszego biura podróży warto się kierować opiniami znajomych, rodziny czy osób wystawiających swoją ocenę na stronach internetowych. To zawsze da nam obraz tego, czy dany organizator wywiązuje się ze wszystkich powierzonych mu zadań.

Od rezerwacji biletów lotniczych, przez bezproblemowe zameldowanie się w miejscu noclegowym, po obiecane animacje (lub ich brak), widok na morze czy ciekawe wycieczki fakultatywne.

Wszystko to składa się na obraz uczciwego i rzetelnego biura podróży.

W siedzibie firmy zawsze wszystko jest nam ładnie przedstawiane, a na miejscu okazuje się, że do plaży prowadzi ruchliwa droga, nie ma naszego pokoju z balkonem, a rezerwacja miejsc w samolocie była tylko fikcją.

W takich momentach dobre biuro podróży musi stanąć na wysokości zadania i jakoś te problemy rozwiązać, a nie odwracać się od klienta, bo przecież już zapłacił. O tego typu sytuacjach dowiemy się właśnie od osób, które wcześniej korzystały z oferty danego biura podróży.

Nie zawsze jest tak, że im większe biuro podróży, tym pewniejsze. Czasem i te małe, specjalizujące się w danej odnodze turystyki są równie dobre i bezpieczne. Liczy się bardziej renoma danego podmiotu gospodarczego. Wiadomo, że warto patrzeć na opinie zamieszczone w sieci trochę z lekkim dystansem. Zasada jest w ich przypadku zawsze taka sama – jeśli jesteśmy zadowoleni, to raczej nie biegniemy z tym do Internetu.

Natomiast jeśli ktoś da ciała i nas zawiedzie, to zwykle od razu dzielimy się z tą informacją w szerszym gronie.

Na pewno nie warto patrzeć na złą opinię ludzi, którym przeszkadza pęknięty kontakt w pokoju hotelowym czy brzydki kolor płytek nad basenem, bo to jedynie mniej istotne szczegóły, tym bardziej na wakacjach. Jeśli jednak jakaś osoba wyraźnie pisze, że została bez pomocy ze strony biura w trudnej sytuacji, to warto się nad nim zastanowić.

Przypadki chodzą po ludziach i nikt nigdy nie wie, kiedy będzie potrzebował wsparcia. Tym bardziej ze strony organizatora naszego wypoczynku, u którego w końcu płaci się za swego rodzaju opiekę.

Odpowiednio dopasowana do nas oferta

Oczywiście zawsze przed wyjazdem dobrze jest ustalić wszystkie interesujące nas aspekty, jeszcze w biurze podróży. Tak by nasz urlop przebiegał w spokoju i bez większych niespodzianek, na które ma wpływ wybrana firma. Trzeba w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, iż na godziny lotów, czy ewentualnych opóźnień oraz anulacji, biuro podróży nie ma wpływu. Wszystkie sytuacje lotnicze są podporządkowane międzynarodowej sieci lotów, więc pani z biura nie przesuwa złośliwie godzin ich startów. Jeśli występuje jakaś obsuwa, to zazwyczaj przez złe warunki pogodowe, stan techniczny samolotów, czy co jest najczęściej spotykane – przez opieszałość co niektórych pasażerów, na których trzeba czekać, bo zagubili się na strefie wolnocłowej.

Za to w dobrym biurze podróży przedstawicielka danej firmy powinna z nami ustalić, czego oczekujemy po naszej wycieczce. Wypytać o ewentualny budżet, długość pobytu, rodzaj wyżywienia, klasę hotelu oraz to co chcemy na miejscu robić. To wszystko powinno pomóc jej dobrać konkretne propozycje dla naszego wakacyjnego wypoczynku. Dobrym znakiem będzie to, kiedy pracownica zaproponuje nam dwie, trzy oferty i krótko porówna je ze sobą. Wskaże plusy i minusy każdej z nich, omówi położenie wybranych obiektów i przy okazji opowie o ewentualnych wycieczkach fakultatywnych. Wspomni o opcjach, które mogą albo podwyższyć, albo obniżyć koszt naszego pobytu i wprost zaznaczy ceny za dodatkowe usługi (w tym dodatkowego ubezpieczenia turystycznego). Do tego rzetelnie poinformuje o ewentualnych zagrożeniach czy niebezpieczeństwach z danego regionu. Tak przedstawiony wakacyjny wachlarz wycieczek będzie oznaką profesjonalizmu, ale też swego rodzaju uczciwości wybranego biura podróży.

Bezpieczeństwo i gwarancje biura podróży

Najlepsze biuro podróży to takie, które budzi nasze zaufanie i nie zmierza ku upadłości. O tym czy nie wtopimy naszych pieniędzy świadczy jego kondycja finansowa, którą można sprawdzić w Serwisie Ochrony Konsumenta KRD – https://krd.pl/ gdzie widać ewentualne zadłużenie oraz wierzycieli. Ogólną weryfikację danej firmy można również sprawdzić na stronie KRS – https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/

Ważnym aspektem jest też legalność naszego wybranego biura podróży. To z kolei można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce – https://turystyka.gov.pl/ceotipt/podmioty_p_77.html Tylko wpis do niej da gwarancję prawidłowego działania firmy turystycznej w naszym kraju. Można tu dowiedzieć się, kto jest właścicielem danego biura podróży oraz od kiedy jest ono na rynku.

Kolejnym bezpiecznikiem jest także wysokość gwarancji ubezpieczeniowej biura. Im wyższa tym dla nas lepiej. Wiadomo, że raczej żadna firma nie ma tak wysokiego ubezpieczenia, by w przypadku ewentualnej zapaści, pokryć 100% zwrot kosztów każdego klienta. Jednak warto zapoznać się z tymi warunkami w podpisywanej przez nas umowie. Wysokość gwarancji ubezpieczeniowej biura sprawdzimy również w Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce – https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/ksiegi

Dobrym znakiem jest także wpis do jednej z wielu turystycznych organizacji. Jeśli wybrane biuro podróży wpisane jest do Polskiej Izby Turystyki – http://www.pit.org.pl/index.php?com=catalog to można liczyć na to, że jego kondycja finansowa została już zweryfikowana. Oprócz tego mogą to być także znane międzynarodowe organizacje typu – Światowa Federacja Związków Biur Podróży (UFTAA), czy też Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA).

Ranking biur podróży
Ranking biur podróży

Rankingi i ratingi biur podróży

Najlepszą rekomendacją przy wyborze dobrego biura podróży jest zawsze tak zwany marketing szeptany. Jest to już tu wcześniej wspomniane polecenie osób, które znamy – przyjaciół, członków rodziny czy innych bliskich znajomych.

Natomiast dobrym sposobem na przegląd zbiorowych zestawień opinii o biurach podróży są corocznie organizowane wszelkiego rodzaju rankingi. Właśnie z nich można wyłonić takie top 5 najlepszych biur podróży, które najczęściej występują w ich czołówce. To zawsze jest jakieś odzwierciedlenie ich popularności oraz tego, że inni podróżnicy byli skłonni to właśnie im powierzyć organizacje swoich urlopowych wyjazdów. Warto jednak też zdawać sobie sprawę, że część rankingów powstaje na zlecenie konkretnych biur podróży, które tak przypadkowo są potem na pierwszym miejscu.

Natomiast ratingi to już bardziej branżowe zestawienia biur podróży, pod względem ich kondycji finansowej oraz spekulacji na temat ich ewentualnych zawirowań, upadłości czy niepewnej przyszłości. Tego rodzaju ratingi powstają w oparciu o bazę danych z KRS, skorygowaną o wysokość gwarancji ubezpieczeniowej oraz o inne czynniki, które mają wpływ na to czy dane przedsiębiorstwo jest ryzykowne, czy też nie. Określa to zdolności danego biura do spłacenia swoich zobowiązań finansowych. To jeden z najważniejszych czynników przy dokonywaniu jakichkolwiek inwestycji, również tych związanych z podróżami. Jeśli wiarygodność wybranego przez nas biura podróży jest bardzo niska, to lepiej dwa razy się zastanowić nad wykupieniem u nich wczasów, bo może się okazać, że podczas naszego wypoczynku firma ta ogłosi upadłość.

Uwaga na podejrzanie atrakcyjne promocje

W życiu nic nie ma za darmo. Jeśli widzimy podejrzanie atrakcyjną ofertę z biura podróży, to zamiast rzucić się na nią, warto się mocniej zastanowić. Z czego wynika tak niska cena, przecież przelot i hotel muszą swoje kosztować, nikt nas nie zawiezie czy nie ugości za darmo.

Jeśli to nowa firma na rynku, to koniecznie warto sprawdzić jej kondycję finansową oraz wiarygodność. Natomiast jeśli to promocyjna oferta wieloletniego biura podróży o ugruntowanej pozycji, to warto wprost zapytać przedstawiciela, gdzie jest haczyk? Czy może to akurat super wczasy, które mają wypromować dany kierunek wakacyjny i przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych? Wówczas owszem zdarzają się wyjątkowo atrakcyjne wyjazdy, które są jednak mocno limitowane – np. dwa pokoje w danym obiekcie hotelowym.

A Wy jak wybieracie swoje najlepsze biuro podróży aby mieć pewność, że na wakacjach nie będziecie musieli się martwić?

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *