Gdzie nie jechać na wakacje / Bezpieczne wakacje

Podróżujemy coraz chętniej i coraz dalej. Nasze wycieczki nie dotyczą jedynie krajów ościennych, ale także o wiele dalszych kierunków wyjazdowych. Zazwyczaj liczy się dobra pogoda, spora liczba atrakcji oraz także bezpieczeństwo. To ostatnie wbrew pozorom jest kluczowe, by beztrosko spędzić czas w danym miejscu.

Bezpieczeństwo na wakacjach to sprawa podstawowa, nikt przecież nie chce na urlopie narażać swojego zdrowia czy życia. Każdy chce wypocząć i odciąć się od codziennych trosk, korzystając bez obaw z miejscowej infrastruktury, plaży i przyrody oraz zabytków. Dlatego też trzeba wybierać bezpieczne miejsca, które nie narażą nas na różne nieprzyjemne sytuacje.

Gdzie nie jechać na wakacje
Gdzie nie jechać na wakacje / Bezpieczne wakacje

Gdzie nie jechać na wakacje?

Obecnie lwia część krajów na świecie jest zagrożona, czy to różnymi konfliktami wewnętrznymi czy zewnętrznymi. Wojny, niestabilna sytuacja polityczna, ataki terrorystyczne, a nawet zagrożenia ze strony sił natury (huragany, trzęsienia ziemi), mogą a raczej powinny skutecznie nas odwieźć od wybrania konkretnych miejsc na wakacje i wypoczynek.

Z tego też tytułu warto już na etapie planowania podróży z miejsca wykluczyć niebezpieczne kraje oraz nastawić się na zachowanie większej czujności. Nawet w miejscach gdzie nie jest może zbyt ryzykownie, jednak zawsze trzeba mieć się na baczności, tym bardziej że sytuacja może ulec zmianie dosłownie z dnia na dzień (epidemie, wybuchy zamieszek, ataki terrorystyczne).

Przykładem kraju gdzie nie jechać na wakacje jest obecnie na pewno Wenezuela ze swoimi wewnętrznymi konfliktami, kryzysem i samozwańczą prezydenturą. Drugim takim państwem, które większości osób przyjdzie do głowy będzie na pewno owładnięta wojną Syria. Afganistan czy Irak to również nie są kierunki wyjazdów marzeń naszych rodaków.

Jednak już kraje środkowej Afryki, typu Demokratyczna Republika Konga czy Somalia w mniejszym stopniu są uznawane przez nas za groźne. Aczkolwiek prawda jest niestety inna, bo to obecnie jedne z bardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, gdzie na pewno nie warto się zapuszczać.

Z kolei wymarzony urlop na Kubie czy Dominikanie, powinien się odbyć w terminie kiedy ryzyko wystąpienia huraganów, nie będzie zagrażało naszemu pobytowi na jednej z tych karaibskich wysp.

Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zastanowić się nad tym, czy dane miejsce jest wolne od wewnętrznych problemów, ataków terrorystycznych czy też niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które skutecznie mogą zagrozić naszemu zdrowiu i życiu.

Zobacz także jak wybrać najlepsze biuro podróży.

MSZ lista krajów niebezpiecznych

W tym miejscu z pomocą przychodzi nasz rząd, który na swojej stronie publikuje listę krajów gdzie wyraźnie jest opisana bieżąca sytuacja i wszelkie ewentualne niebezpieczeństwa. Jest to oczywiście jedynie rekomendacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które współpracuje z polskimi palcówkami dyplomatycznymi i stara się dostarczać aktualne informacje o danym miejscu. Nie ma prawnej możliwości zakazania wyjazdu do jakiegoś kraju. Jednak jego sugestie warto przynajmniej rozważyć, bo to najbardziej rzetelne źródło tego typu informacji.

Na stronach internetowych naszego ministerstwa zastosowano czterostopniową skalę, by zróżnicować stopień zagrożenia w danym państwie. I tak:

  1. pierwszy stopień oznacza, by zachować w danym kraju zwykłą ostrożność, jak wszędzie zagranicą (uwaga na kieszonkowców, czy odwiedzanie nieciekawych dzielnic po zmroku)
  2. przy drugim należy zwiększyć swoją czujność i obserwację
  3. trzecim stopniem oznaczone są kraje, do których jeśli nie musimy, nie warto wyjeżdżać. A już na pewno w celach turystycznych
  4. czwarty stopień to miejsca, które w ogóle nie są rekomendowane do jakichkolwiek wyjazdów, ze względu na bezpieczeństwo naszego zdrowia, ale i życia

Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda następująco (jednak warto na bieżąco śledzić informacje, gdyż w niektórych przypadkach dynamicznie się to zmienia):

Afganistan – kraj który już od dłuższego czasu jest umieszczony na liście miejsc, o czwartym stopniu zagrożenia. W ogóle nie są tu polecane podróże, ani biznesowe, ani te w celach rodzinnych. Grożą tu porwania, ataki terrorystyczne oraz prewencyjne aresztowania. Na terenie Afganistanu trwa konflikt zbrojny. Dodatkowo kraj ten jest położony w sejsmicznie czynnym obszarze, co może oznaczać trzęsienia ziemi.

Albania – nasze ministerstwo ostrzega przed podróżami do tego kraju ze względu na wzrost przestępczości i kradzieży pojazdów. Nie warto zapuszczać się tu samemu, bez przewodnika, zbaczać z dróg czy zabierać autostopowiczów. Najlepiej też nie spać na dziko czy pod namiotem. Dodatkowo Albania jest położona na terenie aktywnym sejsmicznie, co może oznaczać trzęsienia ziemi.

Algieria – w tym kraju obowiązują dwa stopnie zagrożenia. Na południe od miejscowości Beni Abbas-Adrar-El-Borma i przy granicy z Libią, Marokiem, Mali, Nigrem, Tunezja i Mauretanią ministerstwo oznaczyło te tereny czwartym stopniem, odradzając wszelkie wyprawy. Natomiast reszta państwa jest objęta trzecim stopniem, czyli lepiej tu nie przyjeżdżać, jeśli nie ma takiej potrzeby. W Algierii są obecnie zawirowania polityczne, a do tego kraj ten jest zagrożony atakami terrorystycznymi oraz trzęsieniami ziemi.

Angola – to kraj częściowo objęty trzecim stopniem zagrożenia, w szczególności prowincja Kabinda, Lunda Norte i Lunda Sul (chodzi o bliskość Demokratycznej Republiki Konga oraz tereny gdzie wydobywa się diamenty). Pozostałe tereny Angoli to miejsca gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na kradzieże i napady na „bogatych” turystów. Do tego warto pamiętać by w Angoli (szczególnie w centralnej jej części) nie zbaczać z wytyczonych ścieżek, gdyż nadal pamiątką po wojnie są tu miny.

Antigua i Barbuda – to egzotyczne wyspiarskie państwo, kojarzone jest przede wszystkim z rajskimi widokami i wszechobecnym luksusem. Jednak jak na Karaiby przystało w terminie od czerwca do listopada występuje tu duże prawdopodobieństwo nastania huraganu. Oprócz tego to teren aktywny sejsmicznie, na którym mogą występować trzęsienia ziemi.

Arabia Saudyjska – w tym kraju lepiej kompletnie unikać granicy saudyjsko-jemeńskiej (wojna w Jemenie) oraz granicy saudyjsko-irackiej. Natomiast szczególną ostrożność trzeba zachować we wschodniej części tego państwa oraz w stolicy, która już była celem ataków rakietowych. Lepiej też nie zapuszczać się na tereny (teoretycznie) niezamieszkałe – pustynie i góry.

Argentyna – w tym kraju ze względu na częste protesty i manifestacje, lepiej unikać dużych zgromadzeń ludzkich. Przestępczość szczególnie skierowana w turystów jest tu na wyższym poziomie, niż u nas. Zdarzają się kradzieże, włamania i napady. W większych miastach lepiej unikać spacerów po biedniejszych częściach tych aglomeracji. Do tego Argentyna leży w aktywnej sejsmicznie strefie.

Armenia – tuz kolei warto unikać wszelkich podróży na tereny przygraniczne z Azerbejdżanem. Na pozostałym obszarze warto zachować normalną ostrożność, głównie przed drobnymi kradzieżami. Jeśli wybieramy się na teren Górskiego Karabachu oraz do terenów przyległych, warto wiedzieć że w razie czego konsul nie udzieli nam tam pomocy. Obszar ten należy do Azerbejdżanu i potrzebujemy zgody tego państwa na wjazd. Armenia leży na terenie aktywnym sejsmicznie.

Australia – państwo/kontynent jak większość terenów na świecie, zmaga się z suszą oraz wywołanymi przez to pożarami. Warto więc śledzić na bieżąco tę sytuację na jednej z oficjalnych stron rządowych np. https://www.rfs.nsw.gov.au/ Do tego na terenie Australii obowiązuje aktualnie trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego, co w pięciostopniowej skali daje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju incydentów. To także teren na którym występują cyklicznie tropikalne cyklony.

Azerbejdżan – poza regionami Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Agdam i Fizuli, które są oznaczone czwartym stopniem zagrożenia, na pozostałe tereny Azerbejdżanu można jechać, zachowując zwykłą ostrożność. Natomiast aby wjechać do Górskiego Karabachu trzeba mieć osobną zgodę władz. Azerbejdżan jest położony na terenie aktywnym sejsmicznie.

Bahamy – to rajskie wyspy, które niestety są położone w strefie okresowo zagrożonej huraganami. Oprócz tego warto uważać na kieszonkowców, samozwańczych taksówkarzy oraz wypożyczany sprzęt wodny, który często nie ma żadnych atestów.

Bahrajn – ze względu na wewnętrzne konflikty trzeba unikać tu masowych zgromadzeń i demonstracji. Większą czujność należy też zachować w sklepach, gdzie sprzedawane są trunki wysokoprocentowe.

Bangladesz – w tym kraju należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wysoką przestępczość, duże zagrożenie atakami terrorystycznymi oraz skomplikowaną sytuacją uchodźców i polityczne potyczki rządzących. Na tereny przygraniczne z Mjamą i z Indiami w ogóle lepiej nie podróżować. Bangladesz leży w strefie, gdzie mogą występować tropikalne cyklony.

Barbados – wyspa z białymi plażami i bujną roślinnością jest niestety położona na szlaku huraganowym. Lepiej tu nie przylatywać w terminie od czerwca do listopada. Do tego to teren aktywny sejsmicznie.

Belgia – według władz tego państwa istnieje do teraz całkiem wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia ataków terrorystycznych. Mimo obniżenia do drugiego stopnia zagrożenia w czterostopniowej skali, niektóre miejsca są nadal na trzecim poziomie. Oprócz tego w Belgii, w dużych miastach jest duży odsetek kradzieży i włamań samochodowych.

Belize – to kraj umiejscowiony w Ameryce Środkowej, gdzie odnotowuje się wysoki poziom przestępczości, głównie kradzieży oraz napadów. Wymierzone jest to w większości w turystów, dlatego warto podróżować tu w sporych grupach. Oprócz tego Belize nawiedzają okresowo huragany.

Benin – to stosunkowo bezpieczne państwo w regionie. Występują tu kradzieże i próby wyłudzenia, ale bez odstępstw od normy. Jednak w Beninie są tereny szczególnie niebezpieczne, należą do nich regiony przygraniczne z Nigrem, Nigerią i Burkiną Faso. Działają na nich przestępcy, przemytnicy i wszelkie inne typy spod ciemnej gwiazdy. Nawet podróże do Parku Narodowego W są szczerze odradzane.

Bhutan – kraj ten jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Boliwia – w tym kraju ze względu na polityczne manifestacje, lepiej unikać dużych skupisk ludzi. Stopień kradzieży, wyłudzeń i napadów jest na wysokim poziomie. Szczególnie w rejonach turystycznych i w dużych aglomeracjach. Na terenach górskich i na salwach mogą od listopada do marca występować miejscowo podtopienia i powodzie. Natomiast całe państwo jest położone w strefie aktywnej sejsmicznie.

Botswana – nasze ministerstwo ostrzega w tym kraju przed licznymi kradzieżami i włamaniami. Szczególnie w okolicach większych aglomeracji.

Bośnia i Hercegowina – to państwo, gdzie lepiej na terenach poza miejskich nie uprawiać trekkingu, ze względu na nieuporządkowane sprawy z minami i niewypałami. Dodatkowo dość często zdarzają się tu kradzieże dokumentów i środków płatniczych. Warto też uważać na grupki bezdomnych psów. Bośnia i Hercegowina jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Brazylia – na pewno nie jest to najbezpieczniejsze państwo na świecie. Tereny przygraniczne z Wenezuelą są oznaczone trzecim stopniem zagrożenia, natomiast w dużych miastach i na plażach należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzają się tu i napady, i kradzieże, i próby wyłudzenia. Nie warto świecić kosztownościami, sprzętem, ani ubiorem. Najlepiej pieniądze, dokumenty i wartościowe rzeczy chować w sejfie. Nie należy brać udziału nawet w zorganizowanych wyprawach do faveli (biedne dzielnice Rio de Janerio), a na statuę Chrystusa wjeżdżać kolejką linową.

Burkina Fasso – to kraj, który został zakwalifikowany przez nasz rząd do trzeciego stopnia zagrożenia. A niektóre obszary nawet do czwartego. Występuje tu wysokie prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych, napadów, kradzieży, czy nawet porwań. Lepiej omijać to państwo i wybrać inny cel wakacji.

Burundi – kraj po części odradzany do wszelkich podróży, po części tylko w miejsca (w tym do stolicy) kiedy jest to konieczne. Sytuacja polityczna Burundi jest napięta, przez co dochodzi często do napadów i kradzieży. Teren ten jest też podatny na zamieszki i starcia zbrojne.

Bułgaria – kraj o normalnym poziomie przestępczości jeśli chodzi o turystów, bo o miejscowej mafii wiadomo w całej Europie. Jednak Bułgaria jest położona na terenie aktywnym sejsmicznie, co warto odnotować.

Chile – aktualnie jest tu skomplikowana sytuacja wewnętrzna. Trwają manifestacje i protesty, których należy unikać. W przypadku drobnych kradzieży trzeba je zgłaszać na policję. Dodatkowo Chile jest narażone na pożary, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i powodzie.

Chorwacja – nie wprowadzono tu stopnia zagrożenia terrorystycznego, a kradzieże zdarzają się incydencjalnie. Natomiast trzeba uważać w wyższych partiach gór oraz na przygranicznych terenach z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą na niewypały, które mogły zostać po wojnie na Bałkanach. Najlepiej sztywno trzymać się wyznaczonych szlaków, by również uniknąć jadowitych węży oraz kleszczy. Natomiast w morzu czekają tu na bose stopy jeżowce oraz parzące meduzy. Warto też wiedzieć, że imprezy typu spływy kajakami rwącą rzeką mogą organizować tu osoby, bez specjalnych kompetencji. Chorwacja jest też umiejscowiona na terenie aktywnym sejsmicznie.

Cypr – tutaj problematyczna jest część wyspy zwana – Turecką Republiką Cypru Północnego, która jest nie uznawana przez nasz rząd i nie są z nią utrzymywane stosunki dyplomatyczne. Oznacza to tyle, że jeśli wybierzemy się na zwiedzanie tej części Cypru, to nie będzie możliwości udzielenia nam pomocy konsularnej. Również przekraczanie granic od strony Tureckiej Republiki Cypru Północnego jest uznawane za nielegalne. Do tego wyspa jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Czad – podróże do głównych miast tego kraju oraz stolicy Ndżameny jest objęte trzecim stopniem zagrożenia. Reszta wypraw na terytorium Czadu jest zdecydowanie odradzana. Kraj ten ma wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego, często występują tu porwania i napady, a na większości powierzchni państwa mogą być prowadzone działania zbrojne.

Czarnogóra – poziom przestępczości w tym kraju, nie odbiega od średniej europejskiej. Jednak mogą przydarzyć się kradzieże dokumentów oraz uliczne porachunki miejscowych grup przestępczych. W okresie letnim jest również wyższe ryzyko pożarowe. Czarnogóra jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Dania – w tym państwie obowiązuje 4-rty stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi, co przy pięciostopniowej skali jest już dość wysokim poziomem. Może się to wiązać z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, czyli na przykład obecnością policji na lotniskach i dworcach.

Demokratyczna Republika Konga – to obecnie jedno z najniebezpieczniejszych państw na świecie. Podróże do Demokratycznej Republiki Konga albo jest kompletnie odradzana, albo oznaczona trzecim stopniem zagrożenia. Tu oprócz napiętej sytuacji politycznej, mogą występować ograniczenia w poruszaniu się i ogólnym transporcie. Dodatkowo to kraj nadal objęty zamieszkami, gdzie trwają napady z bronią w ręku. A w niektórych prowincjach jest jeszcze nadal ognisko eboli. Zdecydowanie odradzamy wszelkie podróże do tego kraju.

Dominika – kolejna wyspa karaibska, zagrożona huraganami w czasie od czerwca do listopada. Dodatkowo Dominika jest położona na terenie aktywnym sejsmicznie.

Dominikana – to kraj położony na morzu Karaibskim, w związku z czym narażony jest na huragany, w terminie od czerwca do listopada. Ponadto leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Na Dominikanie jest wysoki poziom przestępczości, dlatego nie warto nosić przy sobie ani dokumentów, ani większej gotówki, ani kosztowności. Najlepiej i najbezpieczniej nocować i spacerować w strefach hotelowych.

Dżibuti – wycieczki w okolice granicy z Somalią i Erytreą są kompletnie odradzane. Natomiast w pozostałej części kraju należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzają się tu kradzieże, napady, a także istnieje spore ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych.

Egipt – to kraj mocno związany z turystyką. Jednak nie wszędzie można podróżować bez obaw. Ministerstwo odradza wycieczki na Półwysep Synaj (oczywiście bez Szarm-el-Szejk), do tzw. trójkąta Halaib oraz na Pustynię Zachodnią. Trzecim stopniem zagrożenia objęte są tereny od Delty Nilu na wybrzeże Morza Śródziemnego (oprócz Aleksandrii i Portu Saidu), od Doliny Nilu pomiędzy stolicą a Luksorem oraz od strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu. Pozostały obszar Egiptu jest objętym drugim stopniem zagrożenia. Do tego w tym kraju obowiązuje stan wyjątkowy oraz istnieje duże ryzyko ataków terrorystycznych. Egipt warto odwiedzać jedynie turystyką zorganizowaną i przebywać w chronionych ośrodkach wypoczynkowych.

Ekwador – to kraj Ameryki Południowej, w którym zaleca się szczególną ostrożność podczas podróżowania. Natomiast w prowincji Esmeraldas oraz przy granicy z Kolumbią wycieczki są odradzane, jeśli nie ma wyższej konieczności. Od października 2019 roku jest wprowadzony na terenie całego Ekwadoru stan wyjątkowy. Lepiej więc unikać zgromadzeń ludzkich, a w większych miastach uważać na kradzieże. Kraj ten jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie, a w czasie od marca do listopada, w górskich terenach i puszczy amazońskiej mogą występować powodzie.

Erytrea – na terenie tego państwa trzeba zachować szczególną ostrożność i raczej nie zbaczać z dróg, gdyż mogą to być tereny zaminowane. Lepiej też w ogóle nie podróżować do obszarów przygranicznych z Sudanem, Dżibuti i Etiopią. Do zwiedzania jakiegokolwiek obszaru, poza stolicą Erytrei – Asmarą, potrzebna jest zgoda Ministerstwa Turystyki.

Eswatini – w tym niewielkim państwie istnieje wysoki poziom przestępczości, objawiającej się napadami, kradzieżami i porwaniami.

Etiopia – na terenie tego kraju należy zachować szczególną ostrożność. Najwyższym stopniem zagrożenia objęte są tereny przygraniczne, z Somalią, Sudanem, Erytreą, Kenia i Sudanem Południowym. Lepiej w ogóle nie podróżować w region Gambela. Należy uważać na kradzieże, napady oraz duże zgromadzenia ludności.

Fidżi – państwo to znajduje się w regionie, gdzie mogą występować tropikalne cyklony.

Filipiny – ogólnie na terenie tego kraju trzeba zachować ostrożność. Na teren wyspy Mindanao (części pd-zach) oraz Archipelag Sulu włącznie z południowym obszarem Morza Sulu w ogóle lepiej nie podróżować. Pozostała część wyspy Mindanao łącznie z Davao jest określona na trzeci poziom zagrożenia i znajduje się pod stanem wojennym. Reszta kraju jest objęta stanem wyjątkowym. Na Filipinach odnotowuje się większą liczbę napadów oraz prób grabieży turystów. W czasie od czerwca do listopada kraj ten mogą nawiedzać tajfuny, dodatkowo jest on położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Finlandia – obecnie obowiązuje tu drugi stopień zagrożenia terrorystycznego, co może wiązać się z bardziej zaostrzonymi kontrolami bezpieczeństwa.

Francja – w tym kraju również obowiązuje podwyższony stan zagrożenia terrorystycznego, co oznacza częste kontrole na granicach i w miejscach publicznych. W regionach turystycznych zdarzają się bardzo często kradzieże. Warto też uważać nocą na postojach na autostradach.

Gabon – mimo relatywnego bezpieczeństwa w tym afrykańskim państwie, tu również zdarzają się napady z bronią w ręku. Lepiej więc podróżować za dnia, wybierać strzeżone plaże i spacerować w towarzystwie.

Gambia – podobnie jak w innych krajach Afryki należy tu zachować szczególną ostrożność. Mogą zdarzyć się ataki terrorystyczne. Za szczególnie niebezpieczny rejon uznaje się tereny przy granicy z Senegalem.

Ghana – kraj afrykański uchodzący za stosunkowo bezpieczny. Jednak i tu nie można wykluczyć ataków terrorystycznych. W większych miastach odnotowuje się częste kradzieże oraz wyłudzenia.

Grecja – ze względu na duży przypływ imigrantów trzeba zachować szczególną uwagę w miejscach turystycznych i zatłoczonych, ze względu na próby kradzieży. Do tego warto pamiętać, że Grecja jest umiejscowiona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Grenada – wyspa karaibska, gdzie od czerwca do listopada mogą wystąpić huragany. Do tego leży ona na terenie aktywnym sejsmicznie.

Gruzja – tu największym problemem jest przekraczanie granicy od strony Abchazji i Osetii Południowej, za które grozi pozbawienie wolności. Na terenie Gruzji obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Warto pamiętać o tym, że wędrując po górskich terenach, nie ma tu opieki górskiego pogotowia ratunkowego. Z tego względu jeśli dochodzi do wypadku, to zazwyczaj nie kończy się on szczęśliwie. Do tego kraj ten leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Gujana – występuje tu podwyższony poziom przestępczości. Trzeba uważać na kradzieże, napady, włamania, a nawet zabójstwa. Lepiej wychodząc na zewnątrz nie afiszować się bogactwem.

Gwatemala – to państwo, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Na terenie Gwatemali istnieje podwyższone ryzyko kradzieży i napaści na turystów. Oprócz tego kraj ten leży w strefie huraganów, które mogą wystąpić od czerwca do listopada. Do tego znajduje się tu obszar czynny sejsmicznie.

Gwinea – kraj w którym zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ze względu na wewnętrzne napięcia, lepiej unikać zbiorowisk ludzkich oraz terenów przygranicznych. W Gwinei zdarzają się napady, porwania oraz ataki terrorystyczne.

Gwinea Bissau – nasze ministerstwo zaleca zachować w tym państwie szczególną ostrożność, a na tereny przygraniczny z Senegalem w ogóle unikać podróży, jeśli nie są konieczne. Sytuacja polityczna jest niestabilna i może się gwałtownie zmienić. Często tu dochodzi do napadów i kradzieży, niewykluczone są też ataki terrorystyczne.

Haiti – to kraj mało bezpieczny dla turystów. Oznaczony został trzecim stopniem zagrożenia. Państwem targają wewnętrzne niepokoje, zdarzają się napaści, grabieże i morderstwa. Do tego Haiti jest umiejscowione w strefie aktywnej sejsmicznie, którą dodatkowo nawiedzają huragany od czerwca do listopada.

Hiszpania – w kraju istnieje zagrożenie terrorystyczne, przez co na ulicach oraz w miejscach publicznych jest więcej kontroli oraz sił bezpieczeństwa. Dodatkowo przy atrakcjach turystycznych kręci się więcej drobnych przestępców, czyhających na portfele, telefony i dokumenty. Dodatkowo ruchy separastyczne w Katalonii, organizują mniej lub bardziej legalne manifestacje.

Holandia – obowiązuje tu czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Warto zachować szczególną czujność w miejscach użytku publicznego i na ulicach. Jeśli chodzi o terytoria zależne, to na Arubie, Curacao, Bonaire, Sint Eustatius i Saba oraz Sint Maarten mogą wystąpić huragany (czerwiec-listopad).

Honduras – to kraj do którego nasze ministerstwo odradza podróżowanie, jeśli nie jest to konieczne. Przestępczość jest tu na wysokim poziomie, włączając w to ataki piratów. Honduras jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie, a od czerwca do listopada mogą tu wystąpić huragany.

Hongkong – od 2019 w mieście/państwie trwają demonstracje, których najlepiej unikać.

Indie – na terenie tego państwa zaleca się zachowanie szczególnej czujności. Mogą się tu przydarzyć ataki terrorystyczne, głównie skierowane w miejsca mocno turystyczne i większe miasta. Natomiast trzecim stopniem zagrożenia są objęte dwa stany – Kaszmir i Dżammu. Na terenie Indii dochodzi do częstych kradzieży, prób wyłudzeń oraz napaści na tle seksualnym. To kraj położony w strefie aktywnej sejsmicznie, gdzie od czerwca do września jest czas występowania tropikalnych cyklonów.

Indonezja – ta część świata w ostatnich czasach została dość mocno dotknięta klęskami żywiołowymi. Dochodzi tu dość często do trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. Te pierwsze mogą prowadzić do powstania tsunami. Podróżując po Indonezji należy zachować ostrożność, szczególnie że może dojść tu do ataków terrorystycznych. Lepiej nie podróżować do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, nad morze Sulu i Celebes oraz nad Cieśninę Sundajską (zach i wsch jej wybrzeże). Kompletnie odradza się też wycieczki na tereny zagrożone wybuchami wulkanów (Góry Agung i Sinabung).

Irak – to państwo, gdzie albo odradza się kompletnie podróże do konkretnych prowincji, albo tylko do części Iraku gdzie jest to konieczne. Nadal istnieje tu duże zagrożenie atakami terrorystycznymi, głównie ze strony państwa islamskiego. Do tego warto wiedzieć, że Irak leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Iran – to kolejny kraj zagrożony atakami terrorystów. Do tego jest położony na terenie aktywnym sejsmicznie.

Islandia – obecnie w tym kraju obowiązuje średni poziom zagrożenia terrorystycznego, mimo braku wyraźnych sygnałów o niebezpieczeństwie. Jednak fakt, iż Islandia leży w strefie aktywnej sejsmicznie jest zupełnie prawdziwy.

Izrael – to państwo zagrożone atakami terrorystów. Najlepiej unikać podróżowania na tereny graniczące z Syrią i Libanem. W Jerozolimie oraz innych miastach okresowo może dochodzić do zamieszek i demonstracji. Natomiast w popularnym turystycznym Ejlacie może dochodzić do prób oszustw i kradzieży. Kraj ten jest narażony na atak rakietowy, przez po usłyszeniu syreny, trzeba natychmiast udać się do schronu. Do tego warto zdawać sobie sprawę, że Izrael jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Jamajka – kolorowa wyspa, na której jednak trzeba zachować czujność. Dochodzi tu często do napadów i kradzieży. W niektóre miejsca w ogóle warto się nie zapuszczać (dzielnic Kingston gdzie jest wprowadzony stan wyjątkowy oraz do gmin St James i St Catherine). Do tego Jamajkę w okresie od czerwca do listopada mogą nawiedzać huragany, a wyspa leży na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Japonia – to kraj w którym trzęsienia ziemi, mniejsze lub większe są na porządku dziennym. Do tego od czerwca do grudnia mogą tu występować tajfuny. Japonia jest również narażona na wybuchy miejscowych wulkanów.

Jemen – to kraj który w całości jest pochłonięty konfliktem zbrojnym i podróże tu są zdecydowanie odradzane.

Jordania – to państwo w którym trzeba zachować czujność i lepiej w ogóle nie podróżować na tereny przygraniczne z Irakiem i z Syrią. Trzeba także unikać miejsc, gdzie są zlokalizowane obozy dla uchodźców. Państwo to jest narażone na ataki terrorystyczne.

Kambodża – w tym kraju poziom przestępczości jest na wysokim poziomie. Może tu dochodzić do kradzieży i napadów. Zdarzają się też zamieszki, starcia i demonstracje. Lepiej nie zbaczać z wyznaczonych ulic i szlaków, gdyż w Kambodży nadal część terenów może być zaminowana. Wzdłuż Mekongu w okresie monsunowym może dochodzić do powodzi.

Kamerun – to kraj gdzie albo w niektóre regiony w ogóle nie jechać, albo tylko jeśli jest taka konieczność, w pozostałej część trzeba zachować szczególną ostrożność. Istnieje tu duże ryzyko ataków terrorystycznych, napadów, porwań, zamieszek oraz działalności piratów.

Kanada – oprócz średniego stopnia zagrożenia terrorystycznego, pewne niebezpieczeństwo stanowi tu sama przyroda (wysokie fale, dzikie zwierzęta). Kraj ten jest położony na obszarze aktywnym sejsmicznie. W okresie od lipca do listopada jest też możliwość występowania huraganów.

Kazachstan – na porządku dziennym jest tu korupcja i wymuszenia. Jednak turystów bardziej interesują górskie tereny Kazachstanu. Niestety nie można na nich liczyć raczej na profesjonalną obsługę i pomoc. Zimą zdarzają się lawiny śnieżne, a w lecie błotne. Państwo to jest położone na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Kenia – kraj ten cechuje duża przestępczość oraz zagrożenie ze strony ataków terrorystycznych. Lepiej nie podróżować w pobliże terenów przygranicznych z Etiopią, Somalią i Sudanem Południowym. W pozostałej części kraju trzeba mieć się na baczności. Natomiast wszystkie parki narodowe warto zwiedzać grupową turystyką zorganizowaną.

Kirgistan – w tym państwie od paru lat panuje kryzys wewnętrzny, co również odbija się na przyjezdnych. Nie jest tu najbezpieczniej. Jednak jeśli interesują was tereny wysokogórskie, to warto wiedzieć, że występują tu lawiny śnieżne i błotne, natomiast ekipy nie są zbyt profesjonalnie wyszkolone, a górskich służb ratunkowych po prostu nie ma. Do tego Kirgistan jest położony w strefie sejsmicznie aktywnej.

Kiribati – wysepki położone pośrodku oceanu, na którym istnieje zagrożenie aktywnością sejsmiczną. Do tego w okresie od listopada do kwietnia jest sezon, kiedy mogą wystąpić tajfuny.

Kolumbia – to państwo, gdzie lepiej nie podróżować po terenach przygranicznych oraz w niektórych regionach i departamentach. Głównie chodzi o przestępczą działalność zorganizowanych grup oraz ataki terrorystyczne. Regiony górskie, wyżynne i doliny rzek są narażone na osuwiska i lawiny błotne, szczególnie po obfitych opadach. Do tego Kolumbia jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Komory – kolejne wyspy położone w strefie aktywnej sejsmicznie. Występuje tu realne ryzyko wystąpienia nie tylko trzęsień ziemi, ale i wybuchu wulkanu Karthala. Oprócz tego od stycznia do kwietnia mogą wystąpić tropikalne cyklony.

Kongo – tereny których należy unikać tutaj to Pool i prowincje Likoula i Sangha. Mogą na nich grasować uzbrojeni rebelianci.

Korea Południowa – to państwo od lat skonfliktowane z Koreą Północną, politycznie i militarnie. Nie można więc wykluczyć eskalacji tego konfliktu. Do tego Korea Południowa jest położona na obszarze aktywnym sejsmicznie, a od czerwca do listopada mogą tu występować tajfuny.

Korea Północna – kraj określany przez nasze ministerstwo na trzecim poziomie zagrożenia. Jeśli nie trzeba, nie warto tam jechać. Państwo skonfliktowane od lat z innymi, przez co wybuch agresji czy to z jednej czy z drugiej strony jest całkiem rzeczywisty, mimo pozornego rozejmu. Oprócz tego teren Korei Północnej jest narażony na okresowe tajfuny (od czerwca do listopada).

Kosowo – od lat kraj o skomplikowanym statusie politycznym. Do dziś Polska nie nawiązała z tym państwem żadnych stosunków dyplomatycznych, co znacznie utrudnia pomoc w razie czego. Korupcja, kradzieże, nepotyzm to tylko część problemów Kosowa. Do tego kraj ten jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Kostaryka – niestety kraj, który owładnięty jest bardzo wysoką przestępczością. Największą w całej Ameryce Środkowej. Narkotyki, gangi, kradzieże i prostytucja to tylko część bolączek w tym państwie. Obywatele Polski są pod szczególną lupą celników, gdyż wielu naszych rodaków próbowało przemycać nielegalne substancje przez granicę. Do tego w Kostaryce od maja do listopada mogą występować huragany, a sam teren państwa jest położony w obszarze aktywnym sejsmicznie.

Kuba – to państwo w którym kradzieże, włamania i wyłudzenia zdarzają się coraz częściej. Do tego do wielu dzielnic Hawany nie warto wchodzić po zmroku. Na wyspie od czerwca do listopada mogą wystąpić huragany. Teren ten jest też aktywny sejsmicznie.

Laos – coraz częściej odnotowuje się tu przestępcze występki – kradzieże, bójki i napady na tle seksualnym. W Laosie nie warto zbaczać z wytyczonych szlaków i dróg, gdyż na niezbadanym terenie mogą być nadal niewybuchy po wojennych bombardowaniach. Natomiast tereny przygraniczne z Mjanmą lepiej omijać, ze względu na miejscową działalność przestępczą i przemytniczą. Oprócz tego Laos znajduje się w strefie aktywnej sejsmiczne. Od maja do listopada mogą tu występować tajfuny, a w porze monsunowej, szczególnie wzdłuż rzeki Mekong występują podtopienia i powodzie.

Lesotho – państwo oznaczające się wysokim poziomem przestępczości, głównie kradzieży, włamań i napadów. Również takich z użyciem broni.

Liban – na terenie tego kraju należy zachować szczególną czujność. Natomiast w ogóle unikać podróży w okolice przygraniczne z Syrią i Izraelem oraz do obozów uchodźców. Lepiej też nie jeździć do Doliny Bekaa i na przedmieścia Bejrutu (południowa część miasta). Podczas manifestacji trzeba unikać większych skupisk ludzkich. Kobiety dobrze by podróżowały w towarzystwie. W miejscach typowo turystycznych trzeba zachować ostrożność, bo mogą być one narażone na ataki terrorystyczne. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że Liban jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Liberia – małe afrykańskie państwo, gdzie warto zachować ostrożność podczas podróżowania. Często dochodzi tu do napadów rabunkowych, wyłudzeń i kradzieży. Lepiej nie przemieszczać się samemu i po zmroku. Kraj ten jest też zagrożony atakami terrorystycznymi.

Libia – ze względu na wewnętrzne konflikty oraz działania zbrojne, kraj ten należy omijać jak największym łukiem. Przynajmniej do czasu, jak sytuacja się nie ustabilizuje i załagodzi. Nasze ministerstwo oznaczyło Libię najwyższym stopniem zagrożenia.

Macedonia Północna – w tym kraju należy zachować czujność, gdyż podróżnicy są narażeni na kradzieże i włamania oraz mogą być mimowolnymi świadkami porachunków grup przestępczych. Lepiej też nie brać udziału w manifestacjach i podobnych zgrupowaniach ludzkich. Do tego Macedonia Północna jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Malawi – w tym kraju należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na kradzieże, głównie w większych miastach, ale też na wewnętrzne problemy tego państwa. Swego czasu atakowano tu osoby oskarżone o wampiryzm. Do tego przez Malawi mogą przechodzić dalsze manifestacje i protesty, spowodowane sytuacją polityczną.

Malediwy – raj turystyczny, ma raczej przeciętny stopień zagrożenia przestępczością. Chodzi głównie o drobne kradzieże, na przykład rzeczy pozostawionych na plaży. Natomiast większym problemem jest fakt, iż Malediwy są położone na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Malezja – na ternie tego kraju należy zachować szczególną czujność, gdyż nagminnie zdarzają się tu kradzieże (głównie torebek damskich) oraz jest duże prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych (Kuala Lumpur). Trzecim stopniem zagrożenia są oznaczone tereny takie jak: wschodnie wybrzeże Sabah, wyspy graniczące z Archipelagiem Sulu oraz miasta Tawau, Semporna, Sandakan i Lahad Datu. Oprócz tego to obszar aktywny sejsmicznie, gdzie od października do lutego mogą występować tropikalne cyklony. Wtedy też występuje pora monsunowa, która przynosi nie tylko ulewy powodujące podtopienia i lawiny błotne, ale i silne wiatry, przez co część bazy turystycznej na wschodnim wybrzeżu jest zamknięta.

Mali – to kolejny kraj afrykański, do którego wszelkie podróże są całkowicie odradzane. Na terenie Mali trwają działania zbrojne, a ryzyko zamachów terrorystycznych i porwań jest bardzo duże.

Malta – pomimo jednego z najniższych stopni zagrożenia terrorystycznego, na wakacjach na Malcie warto pamiętać o tym, że jest to obszar aktywny sejsmicznie.

Maroko – w turystycznych kurortach tego kraju narażeni jesteśmy głównie na działalność kieszonkowców, prośby o pieniądze czy niechciane męskie towarzystwo (kobiety). Przy głównych atrakcjach turystycznych istnieje także zagrożenie atakami terrorystycznymi. Jeśli chodzi o teren Sahary Zachodniej (terytorium o niejasnej sytuacji administracyjnej, obecnie pod zarządem Maroko) to wszelkie podróże tu są odradzane. Także miejsca przy granicy z Algierią i Mauretanią oraz północna część Maroko to tereny nie dla turystów i przybyszów z innych państw (poza szlakami miny i niewybuchy, plantacje narkotyków, ryzyko porwań). Oprócz tego należy pamiętać, że kraj ten jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Mauretania – to państwo po części oznaczone trzecim stopniem zagrożenia – Nawakszut (stolica) plus regiony Insziri, Dachlat Nawazibu, Kurkul i At-Taraiza. Cała reszta Mauretanii jest obszarem gdzie w ogóle nie powinno się podróżować. Dochodzi tu często do porwań, napadów oraz ataków terrorystycznych.

Mauritius – to kraj gdzie można spodziewać się głównie działalności kieszonkowców. Większym problemem jest tu zagrożenie wywołane cyklonami tropikalnymi, które mogą dotknąć ten obszar.

Meksyk – mimo iż to pozornie jeden z atrakcyjniejszych turystycznie krajów, to niestety nie idzie on w parze z wysokim bezpieczeństwem. Ogólnie na terenie całego państwa trzeba zachować daleko idącą ostrożność, należy uważać na kradzieże, napady, a nawet porwania. Do części stanów lepiej w ogóle nie wjeżdżać, jeśli nie ma takiej konieczności. Grabieże mogą zdarzyć się nawet podczas przemieszczania się pojazdami, czy to wynajętym autem (np. na światłach czy na oddalonych terenach), czy transportem zbiorowym (autobusami). Lepiej nie zabierać ze sobą wszelkich kosztowności oraz dokumentów. Do tego trzeba wiedzieć, że Meksyk jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie, a od czerwca do listopada mogą występować tu huragany.

Mikronezja – na wyspie Weno warto zachować większą ostrożność. Natomiast przylatując tu na wakacje trzeba pamiętać, że obszar ten jest narażony na występowanie tropikalnych cyklonów.

Mjanma – najlepiej wybierać tu turystyczne miejscowości lub większe miasta. Na pozostałych terenach tego państwa są mniejsze i większe perturbacje, które grożą naszemu bezpieczeństwu. Zbrojne potyczki z rządowymi bojówkami czy wojny gangów, to tylko przykłady. W kurortach co najwyżej grozą nam kradzieże kieszonkowców, bójki lub nielegalne substancje dodane do drinków (kobiety). W terminie od kwietnia do października mogą tu wystąpić tropikalne cyklony. A cała Mjanma jest umiejscowiona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Mozambik – to jedno z państw południowej części Afryki bardziej narażone na ataki terrorystyczne. Zwłaszcza miejsca publiczne i okolice atrakcji turystycznych. Najlepiej bez konieczności nie zapuszczać się w okolice Parku Narodowego Ngorongosai i do prowincji Cabo Delgado oraz w miejsca gdzie cyklon narobił zniszczeń w 2019 roku (ze względu na brak infrastruktury, komunikacji i zaopatrzenia oraz ryzyko wystąpienia zarazy). Mozambik bowiem jest położony w strefie gdzie występują tropikalne cyklony.

Mołdawia – problematycznym terenem jest tu tzw. Republika Naddniestrzańska, która mimo iż jest uznawana za część Mołdawii, to w praktyce rząd nie ma nad nią władzy. W związku z czym w razie czego, nie można liczyć na pomoc konsularną na tym terenie. Mołdawia jest też położona na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Nauru – wyspiarski kraj zagrożony głównie aktywnością sejsmiczną tego terenu oraz cyklonami i możliwością wystąpienia tsunami.

Nepal – kraj ten od lat targany jest wewnętrznymi niepokojami, przez co o wybuch zamieszek jest bardzo możliwy. Dodatkowo to teren aktywny sejsmicznie.

Niger – to kolejne afrykańskie państwo do którego są odradzane jakiekolwiek wycieczki (oprócz w wyjątkowych sytuacjach do stolicy i do miasta Zinder). Ryzyko ataków terrorystycznych jest tu bardzo wysokie.

Nigeria – mimo iż cały kraj nie jest objęty najwyższym stopniem zagrożenia, to wycieczki tu nie są zdecydowanie najlepszym pomysłem. Ryzyko ataków terrorystycznych jest tu wysokie, do tego po wyborach w 2019 roku trwają napięcia społeczne, które w każdej chwili mogą przerodzić się w zamieszki. Od północnego-wschodu napiera państwo islamskie, a porwania i napady są na porządku dziennym. Nawet podróżowanie jednostkami wodnym wzdłuż wybrzeży Nigerii nie jest bezpieczne.

Nikaragua – to kraj toczony wewnętrznymi konfliktami politycznymi, w związku z czym nasze ministerstwo odradza podróże do tego państwa, jeśli nie jest to konieczne. Do tego Nikaragua znajduje się na obszarze aktywnym sejsmicznie. Natomiast od czerwca do listopada mogą tu występować huragany.

Norwegia – w związku z podniesionym stopniem zagrożenia terrorystycznego, mogą występować na terenie tego kraju zwiększone kontrole i patrole służb porządkowych.

Nowa Zelandia – poziom stopnia zagrożenia terrorystycznego został obniżony (do średniego). Jednak nadal trzeba tu zachować ostrożność i przede wszystkim pamiętać, że to obszar aktywny sejsmicznie.

Oman – to kraj względnie bezpieczny. Jedynie jego położenie sprawia, że to państwo jest narażone na tropikalne cyklony.

Pakistan – aktualnie kraj ten nie jest zdecydowanie bezpiecznym miejscem. Kradzieże, napady, porwania i zamachy to tylko wycinek przestępczości, z którą przyjdzie się zmierzyć odważnym podróżnikom. Część Pakistanu oznaczona jest trzecim, a druga czwartym stopniem zagrożenia. Do tego kraj ten jest umiejscowiony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Palau – oceaniczne państwo, głównie zagrożone aktywnością sejsmiczną oraz tajfunami, które mogą tu występować od czerwca do grudnia.

Papua-Nowa Gwinea – to kraj, gdzie trzeba zachować szczególny poziom czujności. Na porządku dziennym są tu kradzieże i napady, szczególnie na terenach górskich i w większych miastach. Trzecim stopniem zagrożenia oznaczona została tu prowincja Hela oraz Southern Highlands, ze względu na plemieńcze walki. Oprócz tego Papua-Nowa Gwinea jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie, a od listopada do maja mogą występować tu cyklony tropikalne.

Panama – w samej stolicy tego kraju oraz w Colon trzeba mocno uważać na swoje bezpieczeństwo, szczególnie po zmroku. Również tereny przygraniczne z Kolumbią to nie najlepsze miejsce dla turystów, z wiadomych powodów. Panama to także obszar aktywny sejsmicznie.

Paragwaj – większe nasilenie przestępczości występuje tu głównie w Asuncion oraz w centralnym departamencie i Alto Parana. Mimo iż jest tu obowiązek noszenia przy sobie dokumentów tożsamości, lepiej zabierać ze sobą poświadczoną kopie paszportu. Oryginał oraz resztę kosztowności, warto trzymać w bezpiecznym miejscu.

Peru – to państwo w którym należy zachować ostrożność. Najniebezpieczniejsze miejsca do których się nie jeździ to region VRAE (narkotyki) oraz tereny przygraniczne z Kolumbią. Możliwe są tu także demonstracje i blokady dróg. Do tego na wybrzeżu oraz w górach mogą wystąpić trzęsienia ziemi oraz powodzie (tereny górskie i selwie), szczególnie w okresie od marca do listopada.

Portugalia – to kraj, który pod względem pospolitych czynów przestępczych, typu drobne kradzieże i włamania nie odbiega zbytnio od standardów europejskich. W Portugalii zdradliwy bywa ocean ze swoimi prądami oraz występujące często pożary w lecie (sytuacje warto sprawdzać na stronie http://www.prociv.pt/en-us/Pages/default.aspx), które mogą zagrażać osadom ludzkim. Do tego kraj ten jest umiejscowiony w obszarze aktywnym sejsmicznie.

Republika Południowej Afryki – kraj ten od lat jest w czołówce niebezpiecznych państw na świecie. Od zawsze podróżowanie tu wiąże się z ryzykiem napadów, kradzieży, porwań, a nawet ostatnio ataków terrorystycznych. Lepiej RPA zwiedzać zorganizowana grupą, bo nawet morderstwa nie są tu czymś nad wyraz rzadkim.

Republika Zielonego Przylądka – w tym państwie, w szczególności w stolicy nie warto spacerować po zmroku. Lepiej też poruszać się w grupie i unikać oddalonych od cywilizacji plaż. Republika Zielonego Przylądka jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie, a od sierpnia do października mogą występować tu huragany.

Republika Środkowoafrykańska – to kraj nieustabilizowany politycznie, przez co praktycznie podróżowanie po całym jego terenie jest objęte najwyższym stopniem zagrożenia. Na razie nie ma co tu zaglądać.

Rosja – szczególną ostrożność należy zachować tu w większych miastach, gdzie może wystąpić atak terrorystyczny. Na tereny graniczące z Ukrainą oraz do Północnego Kaukazu w ogóle lepiej nie podróżować, ze względu na niestabilną sytuację. Nasze ministerstwo nie poleca też odwiedzin Krymu, który jak wiadomo bezprawnie został przyłączony do Rosji oraz podobnej sytuacji z Abchazją i Osetią Południową, które należą do Gruzji. Na tych terenach nie będzie możliwości udzielenia nam pomocy konsularnej. Cyberbezpieczeństwo jest tu także dość poważnie zagrożone.

Rumunia – w dużych miastach poziom kradzieży jest nieco większy, niż w pozostałych częściach tego kraju. Rumunia jest także położona w strefie aktywnej sejsmicznie.

Rwanda – w tym państwie, największą ostrożność trzeba zachować na terenach przygranicznych (Demokratyczna Republika Konga, Burundi). Rwanda jest tez umiejscowiona na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Saint Lucia – karaibska wyspa narażona głównie na aktywność sejsmiczną oraz huragany, które mogą się tu pojawić od czerwca do listopada.

Saint Vincent i Grenadyny – wyspiarskie państwo położone na Morzu Karaibskim, w związku z czym jest tu ryzyko wystąpienia huraganów (w terminie czerwiec-listopad) oraz zjawisk sejsmicznych. Dużym problemem jest też brak ratowników na plażach, przez co najczęstszą przyczyną zgonów u turystów są tu utonięcia.

Salwador – jak prawie każde państwo Ameryki Środkowej niestety nie może zapewnić turystom bezpiecznych wakacji. Najlepiej tu unikać samotnych wycieczek, czy to pieszych czy rowerowych. Narażone na napady są nawet wynajęte samochody i busy. Do tego Salwador jest umiejscowiony w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada mogą występować tu także huragany.

Samoa – wyspiarskie państwo Oceanii, które narażone jest głównie na aktywność sejsmiczną tego terenu oraz cyklony tropikalne występujące tu od listopada do kwietnia.

Senegal – to państwo narażone na ataki terrorystyczne, dlatego podczas zwiedzania warto zachować wzmożoną czujność. Tereny przygraniczne (Gambia, Gwinea-Bissau, Mali, Mauretania) są wyjątkowo niebezpieczne, więc jeśli nie ma konieczność nie warto tam się zapuszczać. Ogólnie spacery po zmroku na terenie całego kraju to nie najlepszy pomysł.

Sierra Leone – to kraj który jest jeszcze w fazie odbudowy, po wieloletnim wewnętrznym konflikcie. W związku z czym trzeba tu zachować szczególną ostrożność, gdyż niestety zdarzają się kradzieże, napady i próby wyłudzenia. Do tego nie są wykluczone także ataki terrorystyczne.

Słowenia – w tym kraju w miejscowościach turystycznych można martwić się jedynie o drobne kradzieże. Natomiast przyjeżdżając tu na wakacje trzeba sobie zdawać sprawę, że Słowenia jest położona na terenie aktywnym sejsmicznie.

Somalia – to państwo w całości wyłączone z podróżowania przez nasze ministerstwo. Grożą tu nie tylko ataki terrorystyczne, krwawe zamieszki, porwania, ale także morskie piractwo.

Sri Lanka – po ostatnich atakach terrorystycznych, na terenie całego kraju, a w szczególności w miejscach publicznych i przy atrakcjach turystycznych należy zachować szczególną ostrożność. W prowincjach wschodnich i północnych najlepiej trzymać się wytyczonej trasy, gdyż znajdują się tam tereny jeszcze nierozminowane. Do tego Sri Lanka jest położona w strefie, którą mogą dotknąć tropikalne cyklony.

St. Kitts & Nevis – najmniejsze państwo Ameryki Środkowej, narażone głównie na niszczycielską siłę huraganów.

Stany Zjednoczone – w wielu miejscach obowiązują tu zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, ze względu na możliwe ataki terrorystyczne. W Stanach nie warto zapuszczać się do biedniejszych dzielnic większych miast, mając też na uwadze fakt, iż posiadanie broni palnej jest tu legalne. Oprócz tego część stanów jest narażona na występowanie huraganów – na przykład popularna wśród turystów Floryda (od czerwca do listopada), warto więc śledzić dobre źródło informacji w tym temacie – https://www.nhc.noaa.gov/ Do tego część Stanów Zjednoczonych jest obszarami aktywnymi sejsmicznie, przez co mogą występować erupcje wulkanów (np. Hawaje) i trzęsienia ziemi (np. Kalifornia).

Sudan – kolejne afrykańskie państwo, gdzie podróże nie są zalecane w całości lub bez większej konieczności. Niestety krajem tym targają wewnętrzne konflikty, przez co w 2019 roku wprowadzono stan wyjątkowy. To z kolei oznacza wzmożone kontrole, zakaz zgromadzeń publicznych oraz godzinę policyjną. Mimo to na niektórym terenie dochodzi do porwań i starć zbrojnych. Sudan jest także narażony na ataki terrorystyczne.

Sudan Południowy – to kraj odznaczony najwyższym stopniem zagrożenia, w całości. Na terenie jego dochodzi do regularnych zbrojnych potyczek, porwań i napadów. Dopóki sytuacja się nie unormalizuje, nie ma tu po co przyjeżdżać.

Syria – kraj pochłonięty konfliktem zbrojnym, aktualnie w całości jest oznaczony najwyższym stopniem zagrożenia.

Szwecja – obecnie w tym kraju obowiązuje trzeci (w pięciostopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. W związku z czym na ulicach mogą być wzmożone kontrole i obecność służb porządkowych w miejscach publicznych.

Tadżykistan – kraj gdzie warto zachować większą czujność, natomiast do rejonu Farkhor najlepiej w ogóle się nie wybierać, bez konieczności. Tam na granicy z Afganistanem dochodzi do starć zbrojnych. Oprócz tego Tadżykistan jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Tajlandia – kolejny popularny wśród turystów kraj. Trzeba tu zachować wzmożoną czujność, a do południowych prowincji (ataki terrorystyczne) oraz w miejsca przygraniczne z Kambodżą i Mjanmą (gangi przemytników i brak regulacji administracyjnych) w ogóle się nie wybierać. Dodatkowo tutejsze wewnętrzne konflikty polityczne mogą niespodziewanie eskalować. Tajlandia jest narażona na działalność terrorystów. Turyści są bardzo często oszukiwani, a śmiertelne wypadki drogowe są nagminne. Do tego kraj ten jest umiejscowiony w strefie aktywnej sejsmicznie.

Tanzania – to państwo narażone na ataki terrorystów z Al-Shabaab, głównie w miejscach publicznych. Na Zanzibarze może dojść do zamieszek, dlatego warto unikać większych zgromadzeń ludzkich. Natomiast w ośrodkach turystycznych istnieje ryzyko kradzieży, napadów i rabunków.

Timor Wschodni – aktualna sytuacja polityczna jest stabilna, ale nie można wykluczyć jej pogorszenia i zamieszek. Do tego kraj ten jest umiejscowiony na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Tonga – wyspiarskie państwo zagrożone od listopada do kwietnia możliwością wystąpienia tropikalnych cyklonów. Dodatkowo znajdujące się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Trynidad i Tobago – to kraj o wysokim poziomie przestępczości. Można tu się spodziewać kradzieży i napadów. Do tego jest też zagrożenie ze strony terrorystów. Od czerwca do listopada mogą tu występować huragany. Warto też wiedzieć, że Trynidad i Tobago znajduje się w obszarze aktywnym sejsmicznie.

Tunezja – podczas podróży do tego kraju trzeba zachować szczególną czujność. Mimo wysiłków miejscowych służb, państwo to nadal jest narażone na ataki terrorystyczne. W rejony przygraniczne z Algierią czy Libią, na tereny pustynne w południowej części kraju oraz do Parku Narodowego Jebel Mgilla i Parku Narodowego Jebel Chambi w ogóle lepiej nie podróżować. Dodatkowo pogarszająca się sytuacja ekonomiczna niektórych gubernatorstw oraz niepokoje społeczne mogą niespodziewanie eskalować. Najlepiej wyjechać do Tunezji grupową turystyką zorganizowaną i nie uskuteczniać wieczornych spacerów poza ośrodkami wypoczynkowymi.

Turcja – to atrakcyjne turystycznie państwo, gdzie warto zachować ostrożność. Jeśli chodzi o teren, gdzie nie warto się zapuszczać to głównie obszary przygraniczne z Iranem i Syrią. W Turcji może dojść do ataków terrorystycznych, co już w przeszłości miało miejsce. Na baczności powinny mieć się także kobiety, szczególnie samotnie podróżujące lub po prostu przebywające w tym kraju, gdyż są coraz bardziej narażone na przemoc i gwałty. Do tego Turcja znajduje się na obszarze sejsmicznie aktywnym.

Turkmenistan – najczęściej można się tu spotkać z drobnymi kradzieżami. Jednak kraj ten jest położony na obszarze aktywnym sejsmicznie.

Tuvalu – kolejny wyspiarski kraj, głównie zagrożony przez tropikalne cyklony.

Uganda – podobnie jak w innych krajach wschodnioafrykańskich, jednym z większych zagrożeń są ataki terrorystyczne ze strony organizacji Al-Shabaab. Do których może dojść głównie w okolicach atrakcji turystycznych oraz w miejscach publicznych. Na tereny przygraniczne z Sudanem Południowym i Demokratyczną republika Konga w ogóle lepiej nie podróżować. Po zmroku nie zalecane jest przemieszczanie się i ze względu na napady rabunkowe, i ze względu na zły stan dróg.

Ukraina – z oczywistych względów nasze ministerstwo odradza podróżowanie do rejonów objętych działalnością zbrojną (obwód ługański i doniecki) oraz na Krym, który został bezprawnie zajęty przez Rosję. Do tego w ostatnich czasach nasiliły się antypolskie nastroje, warto więc nie ulegać prowokacjom.

Urugwaj – w tym kraju, szczególnie latem, kiedy jest najwięcej turystów zwiększa się liczba kradzieży. Szczególną czujność należy zachować w Montevideo i w kurortach wypoczynkowych. Dla naszego dobra lepiej nie świecić tu kosztownościami, sprzętem czy innymi drogimi rzeczami.

Uzbekistan – lepiej nie poruszać się w tym kraju po zmroku, w szczególności jeśli chodzi o płeć żeńską. Warto też wiedzieć o tym, że Uzbekistan znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Vanuatu – państwo wyspiarskie w Oceanii, narażone od listopada do maja na występowanie tropikalnych cyklonów. Oprócz tego Vanuatu leży w obszarze aktywnym sejsmicznie.

Watykan – w Stolicy Apostolskiej, podobnie jak we Włoszech obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). W związku z tym zaostrzone są kontrole bezpieczeństwa do których trzeba się dostosować.

Wenezuela – ogólnie nie zaleca się wycieczek na teren całego kraju, a już w ogóle w obszary przygraniczne z Brazylią i Kolumbią. W tym państwie od pewnego już czasu trwają wewnętrzne niepokoje i manifestacje, które mogą jeszcze bardziej się nasilić. Do tego okresowo brakuje środków pieniężnych, prądu, paliwa, leków, żywności, wody i nawet łączności oraz komunikacji. Teren Wenezueli jest od czerwca do listopada narażony na niszczycielskie huragany, a do tego leży w obszarze aktywnym sejsmicznie.

Wielka Brytania – w państwie tym choć obniżono poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym, to nadal jest on poważny. Zatem podróżując do Zjednoczonego Królestwa trzeba zachować czujność, szczególnie w miejscach publicznych i przy wszelkich atrakcjach dla turystów. Zagrożenia drobną przestępczością są mniej więcej na tym samym poziomie, co w innych podobnych częściach Europy.

Wietnam – w tym państwie najczęściej dochodzi do kradzieży, popełnianych przez zmotoryzowane osoby, który wyrywają turystom telefony, torebki i plecaki, po czym uciekają. Na drogach dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków, ze względu na chaotyczne i brawurowe poruszanie się środkami transportu. Do tego Wietnam znajduje się w strefie zagrożonej tajfunami.

Wybrzeże Kości Słoniowej – w tym kraju warto zachować szczególną czujność, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych oraz napadów rabunkowych, szczególnie w większych miastach. Jeśli chodzi o tereny graniczne z Liberią, to lepiej w ogóle się tam nie zbliżać, jeśli nie ma potrzeby.

Wyspy Marshalla – to kraj zagrożony głównie przez możliwość występowania tropikalnych cyklonów.

Wyspy Salomona – państwem tym mogą targać wewnętrzne niepokoje. Do tego mogą zdarzyć się tu zbrojne napady na bogatych turystów, na których również czyhają głodne krokodyle. Warto też pamiętać, że wyspy są położone w obszarze aktywnym sejsmicznie. Natomiast od listopada do maja trwa tu sezon z tropikalnymi cyklonami.

Włochy – w kraju obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego, w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że ataki są bardzo prawdopodobne. Z tego też powodu na ulicach można spotkać patrole służb bezpieczeństwa, a kontrole są wzmożone. Plagą są tu drobne kradzieże, szczególnie przydarzające się podczas zwiedzania Rzymu i Mediolanu. W kurortach warto nie spacerować po nieznanych dzielnicach i plażach. Włochy są również narażone na działalność sejsmiczną – szczególnie ich środkowa część – Lazio, Marche i Umbria.

Zimbabwe – od początku 2020 roku w tym państwie trwają manifestacje i protesty, w związku z podniesieniem cen benzyny. Zatem warto unikać tu większych zgromadzeń ludzi oraz stosować się do poleceń władz. Oprócz tego wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, dlatego trzeba zachować wysoce idącą ostrożność.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – to kraj narażony na ataki terrorystyczne, głównie ze względu na niestabilną sytuacje państw ościennych. Z tego też powodu trzeba zachować czujność, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Światowa pandemia wirusem COVID-19

Obecnie większość krajów na świecie jest zarażona lub jest zagrożona zakażeniem korona wirusem. W związku z czym część państw zamknęła swoje granice przed przyjezdnymi lub nałożyła ograniczenia dotyczące ich przekraczania. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje też o ogólne zaprzestanie podróżowania za granicę. Wszelkie informacje na temat pandemii w danym kraju warto śledzić na oficjalnych kontach społecznościowych naszych placówek dyplomatycznych zagranicą – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/media-spolecznosciowe-i-zdjecia

Program Ministerstwa Spraw Zagranicznych Odyseusz

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca wszystkich turystów do rejestracji w programie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/. Ma on na celu zbieranie informacji o tym ile osób podróżuje i znajduje się poza granicami naszego państwa. Jest to pomocne w przypadku jakiś nieprzewidzianych problemów czy też wystąpienia ewentualnych zagrożeń w danym miejscu. Dzięki programowi Ministerstwo Spraw Zagranicznych może się z nami skontaktować i udzielić porad oraz pomóc dotrzeć do najbliżej jednostki dyplomatycznej, bo w nie każdym państwie mamy swoje przedstawicielstwo.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *